+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Satılık Arı ve Ana Arı Siparişi Verebilirsiniz....
Ana arı ırklarına göre belirli bölgelerde üretimi yapılan damızlık ve melez ana arıların satışını yapmaktayız. F1 yani melez olarak üretmiş olduğumuz ana arı çeşitleri ise farklı bölge ve illerde yapılmaktadır. Kargodaki kayıplar ve yumurta atmayan ana arılar tarafımızdan karşılanmaktadır. Çerçeve sayısına göre paket arı satışımız vardır.
AYRINTILAR ve SİPARİŞ İÇİN TIKLAYIN...

Karniyol Ana Arısı

Karniyol Ana Arısı

Karniyol Arısı

Ana arı seçimi arıcılıkta en önemli faktörtür o yüzden dolayı seçeceğiniz ana arı ise sizin arıcılık konusunda hevesinizi artırarak daha ileriye götürebilir yada o hevesinizi kırabilir. Arı kovanınız ne kadar iyi olursa olsun ve yörenizde çiçek ve bitki türü ne kadar endemik olursa olsun doğru ırkı tercihi yapamadığınız müddetçe doğru başarıyı bulmanız zor olacaktır. Yörenize uygun olarak karniyol arısı ile çalışmaya nasıl karar vereceksiniz?

İlk önce ana arımız hakkıda biraz bilgi verelim. Karniyol arısı (Apis mellifera carnica), görüntü olarak ince yapılı olup, dil boyutu uzundur. Kısa ve sık olan bir kıl örtüsüne sahip olduğu görülür. Gri arılar kategosinden de denilen karniyol arısının kitini çok koyu renktedir ve genellikle 2. ve 3. halkalar üzerinde kahverengi noktalar, bazen de kahverengi çizgiler bulunmaktadır.

Karniyol arısı en sakin ve uysal arı ırkı olarak bilinir. Yavru üretme kabiliyetleri çok iyidir. Küçük aileler halinde kışladıklarından yiyecek tüketimleri azdır. Polen miktarı yeterli olduğu sürece yavru büyütme uzun süre devam eder. Sonbaharda ailenin nüfusu süratle azalır. Çok sert iklim şartlarında bile kışlama yetenekleri iyidir. Oğul verme eğilimleri azdır. Yön tayin etme ve kovanlarını bulma duyguları kuvvetlidir. Yağmacılığa karşı meyilli değildirler. Çok az propolis kullanırlar ve bu yüzden yavru hastalıklarına karşı çok hassastırlar.

Bu arı ırkı, çevre şartları değişikliklerine uyum sağlama konusunda kabiliyetleri yüksektir. Karniyol arısının üretimini sağlamış olduğumuz saf karniyol ana arı çeşitlerimizi Almanya ülkesinden getirmekteyiz. Alan müşterilerimizin neredeyse yüzde yüzü memnun olarak geri dönüş yapmaktadırlar. Çünkü bizler, sadece saf damızlık olarak satın aldığımız karniyol arısı kolonilerinden üretmiş olduğumuz ana arıların satışını yapmaktayız. Yine karniyo arısı hakkında sorularınız olursa aşağıda bulunan “Yorumlar” yazarak her zaman sorabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 15 Bin TL'ye Peri Balı başlıklı makalemizde 15, artvin sarıçayır yaylası ve Bin hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN