+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Satılık Arı ve Ana Arı Siparişi Verebilirsiniz....
Ana arı ırklarına göre belirli bölgelerde üretimi yapılan damızlık ve melez ana arıların satışını yapmaktayız. F1 yani melez olarak üretmiş olduğumuz ana arı çeşitleri ise farklı bölge ve illerde yapılmaktadır. Kargodaki kayıplar ve yumurta atmayan ana arılar tarafımızdan karşılanmaktadır. Çerçeve sayısına göre paket arı satışımız vardır.
AYRINTILAR ve SİPARİŞ İÇİN TIKLAYIN...

Arılarda Kışa Hazırlık

Arılarda Kışa Hazırlık

Sonbahar Muayenesi ve Kışa Hazırlık

1-      Şekerleme

Ortalıkta bal özü ve çiçek tozu kaynaklarının azalması sebebiyle yaz sonunda ana arı yumurtlamayı çok azaltmıştır.

İşte ana arıya yeni bir hamle daha yaptırarak yumurtlatmak ve dolayısıyle de ailenin kışa genç arılarla ve üyksek mevcutla girmesini sağlamak için sonbaharda arılara şerbet vermek pek faydalı olur.

Bu şuruplamada geç kalınmamalıdır. Bal hasadından 10-15 gün sonra başlayıp 1-1.5 ay devam etmelidir. Bu zahmetin değeri ertesi yıl görülecektir.

 

2-      Zayıf Kovanların Birleştirilmesi

Zayıf aileler kışı geçiremeyeceklerinden ve geçirenler ahi bahara zayfı olarak çıkarak o senede bize bal vermeyeceklerinden arı ailelerini kışa kuvvetli sokmak lazımdır. Bunun için zayıf aileler ilkbahar muayesinde gibi aynı tarz ve uzuller birleştirilirler. Arıları kışı emin olarak geçirmeleri ve ilkbaharda süratle çoğalabilemelri için ovanlarda kışa girerken asgari 10-15 kilo bal bırakmak lazımdır. Langstrot kovanı çerçevelerinin 3 kilo bal aldığı ve bal kemerlerinde aşağı yukarı 1 kilo bal bulunduğu hesap ederek ona göre kovanda allı çerçee bırakmalıdır. Dadant kovanı çerçeveleri 4-5 kilo bal alır ve bunalrın bal kemerlerinde, yani arıların kışladığı çerçevelerde üst ve kısmen arka kısımlarına 2 kilo bal bulunduğu nazara alınmalıdır. Bilhassa oğul arıları ile çok oğul vermiş kovanlarda bal az olur. Buna göre dikkatli olunmalıdır.

Balsız kovanlardaki bu eksiği tamamlamak için ya diğer kovanlardan alınmış olan ballı çerçeveler ilave edilir yada arılara koyu koyu şeker şurubu vermek suretiyle kışlık ihtiyaçları tamamlatırılmış olur. Sonbaharda bu maksatla verilecek olan şeker şurubunun petek gözlerinde şekerleşmemesi için şurup kaynatılırken içine bir parça limoz tuzu veya sirke atmayı unutmamalıdır.

Bu yemlemede çok geç kalındığında veya hemen kış bastırdığında şurup değil, pudra şeker ve süme balı hamur kıvamında yoğurarak yufka gibi açmalı ve kovana çerçeveleri üzerine sererek örtü tahtalarını koymalıdır. Aynı yem ceviz veya yumurta gibi yapılıp yemleme deliği üzerine bırakılır ve onun üzerinede bi tas kapatılırsa arılar onu alarak petek gözlerine depo ederler.

Şekeri düğmek, ince elek hatta tülbentten geçirmek suretiyle evde hazırlanan pudra şekeri, hazır alınanın yerini tutmaz.

 

Anasız Kovanlara Ana Verilmesi

Herhangi bir sebeple anasız kalmış kovanları kışa böylece sokmak doğru değildir. Anasız kalmış kovan kuvvetli ise ve elde yedek bir ara arı varsa bu kovana verilir. Aksi halde diğer zayıf analı bir kovanla birleştirilir.

Bir önceki yazımız olan İlkel Kovan Ve Petek başlıklı makalemizde arı, arı türleri ve arıcılık hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN