+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Kovanı Açmadan Muayene

Kovanı Açmadan Muayene

Kovanı Açmadan Dışarıdan Bakmak Suretiyle İerde Olup Bitenleri Anlamak

1-      Kovan önüne oturulur. Eğer arılar arka ayaklarında bol ve iri yumaklar halinde çiçek tozu taşıyorlar ise o kovanda ana arı var mıdır? Ve iyi bir anadır. Şayet hiç çiçek tozu taşımıyorlar va yahutta arka ayaklarında bir sık halinde çok aza ve seyrek çiçek tozu getiriyorlar ise bu kovanda ana arı olmadığı analşılır.

2-      Kovandan arıların çokça çıkarak oyalanmadan işe gitmeleri ve kovanının uçma deliğinden çıkıp işten dönen arıların çok olması o akvanını kuvvetli olduğunu belirtir. Kovan kapısınıdan ara sıra ve az miktarda işçi arı çıkması ise kovanın pek zayıf olduğunu anlatır.

3-      Kovan kapısı önünde kanatsız genç işçi arılar va kurtlar görülmesi o kovanda ya açık yahutta güve olduğunu anlatır. O kovana şeker şurubu verilmelidir.

4-      Uçma tahtası veya dip tahtasında siyah renkte barut gibi pislikler görülmesi o kovanda güve olduğuna, ufak ufak balmumu kırıntıları görülmesi ise kovanın aç kaldığını gösterir.

5-      Kovan kapısı üstünde vaya önünde veya dip tahtasında altında arıların salkım halinde toplu bulunmaları o kovanın oğul vereceğine işaret eder.

6-      Bu hal oğul hazırlığı olmayan fakat uçma deliği pek dar bırakılmış, dolayısıylede içerisi havasız kalan kovanlarda da görülür.

7-      Arıların haziraz ve temmuz aylarında, yüzelri kovan kapısı önüne dönük olarak durmadan kanat sallaması arıların o gon çok bal getirdiklerine işaret eder.

8-      Kovana kulak verdiğimizde içerde inlemenin çok olması da bal topladığına işaret eder.

9-      Yağmacılık olduğu gibi kovan önünde görülen teleşlı uçuşma ve kavga kovanda yağmacılık olduğuna işaret eder.

   10- Haziran  ve temmuz ayında arıların uçme deliği arkasını prepoli ile kapatmaya çalışmaları gece havanın serin olduğunu ve kapını fazla açık olduğunu gösterir.

Aşık Veysel’in şu güzel sözleri ne güzel söylemiş:

Sen petek misali Veysel de arı

İnleşir beraber yapardık balı

Ben bir insan oğlu sen dut dalı

Ben babamı, sen ustanı unutma.

Bir önceki yazımız olan Balın Sızdırılması başlıklı makalemizde arıcılık, Bal ve bal makinesi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. fatih dedi ki:

    etem

BİR YORUM YAZIN