+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Kraliçe Arının Uzun Yaşaması

Kraliçe Arının Uzun Yaşaması

Kraliçe Arının Uzun YaşamasıKraliçe arının, farklılığına ışık tutacak bir çalışma, Illınoıs Üniversitesi tarafından yapıldı. Araştırma, kraliçe arılardaki bu faktörleri inceliyor. Araştırmacıların merak ettikleri soru,”kraliçenin, üreme için çok fazla enerji harcarken; işçi kardeşlerine kıyasla, nasıl uzun bir yaşamı elde edebildiği” gerçeğidir.

Profesör Gene Robinson, bu konuda şöyle söylüyor:
“Çoğu zaman organizmalar, uzun yaşamayı, üreme fonksiyonundan taviz vermek yolu ile başarabilirler. Canlılar, genelde üremeyi, yaşamlarının son dönemine ertelerler. Fakat kraliçe arı, bu bakımdan oldukça rahattır. O bir yumurtlama makinesidir. Günde 2000 yumurta bırakan kraliçe arılar, aynı genoma sahip ve üreme işlevini yerine getiremeyen arılardan 10 kat daha uzun yaşar.

Bir organizmanın, hem doğurgan olması hem de uzun yaşaması, karmaşık bir durumdur. Ve bizler, öyle anlıyoruz ki bu durum, ‘büyük bir düzenin parçası’dır. Burada anlayamadığımız, şaşırtıcı ve gizemli bazı ‘bilgiler’ bulunduğunu düşünüyoruz. Kısacası, Kraliçearıya ikram edilen bir pasta var ve o onu yerken; biz insanlarda, bunun nasıl olduğunu anlamaya çalışıyoruz.”

Bir önceki yazımız olan Arı Beyni Bilgisayardan Hızlı başlıklı makalemizde Arı Beyni Bilgisayardan Hızlı hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN