+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Külahsı Kovanı Aktarma

Külahsı Kovanı Aktarma

Aktarma Yapılacak Kovan İlkel Külahsı Bir Sepet Olursa:

  Yurdumuzda bu tip kovanlar en çok Marmara bölgesinde bulunur. Bu tip kovanların en büyük özelliklei kış soğuklarına daha dayanıklı olmaları ve ilkbaharda çok daha kısa sürede kuvvetlenerek yılda 2-5 defa oğul verirler.

  Bunlardan da aktarma işlemi aynıdır. Yalnız arıları çıkarmak için önce uçma deilkelrinedn duman verilerek arılar sakınleştirilir. Sonra kovan yere yan yatırıhlır. Yere yatıralın kovanının içindeki peteklerin üst üste yığılıp arıların ezilmemesi için sepet yere, petekler dik gelecek şekilde yatırılmalıdır.

 

    Yatırılan kovanın geniş kısmına üstüne başka bir boş külahsı sepet kovan, sandık, sele veya teneke oturtulur. Bunlarda yoksa, kabartılmış peetler konulur.

Kovanın toprağa en yakın tarafından, alttan duman verilirken, bir kişi de kovanının arka sivri tarafına geçerek, elindeki çubukla kovana vurarak tırtıklama yapar. Arıların koyun sürüsü gibi yukarıya doğru çıkarak üst tarafta oğul arısı gibi topladığı görülürü.

Burada toplanan arılar fenni kovana götürülerek silkilir. Sepet üzerinde kalan arılar da bir aracı fırçası, tavuk teleği veya bir demet çim yardımı ile yine feeni kovana süpürülür.

Kovanı tırtıklama işi sabırla yapılırsa ana arıda ekseriyetle diğer arılar arasında olur. Kovan içinde pek az yeni çıkan ve çakmakta olan genç yavrularkalır. Bal hasad eder gibi bütün petkelr kovandan çıkarılarak yukarıda belirtilen şekilde çerçevelere bağlanarak yeni kovanına yerletirilir. 

  

 Unutmamalıdır ki, bir işe başlamak bitirmek demektir. Aktarma da önemli olan arı ve petkeleri çakarmak olduğuna göre arıcı kendi insiyatif ve sağduyusu ile bu işi her yiğidin bir yoğurt iyişi vardır hesabı misali işini görür.

   Arılar dumar ve tırtıklamanın ektisi ile bol miktarda bal yemiş olduklarından genelde fazla hirçınlaşmaz. Eldiveni, maskeyi çkararakta bu işlem yapılabilir.

  Bütün bu işlemlerde mümkün olduğu kadar ana arının zedelenmememesine, zayi edilmememesine dikkat gerekirsede bir defalık için olsa ana kaybedilsede, arılar yumurtalı, genç sürfeli hüçrelerden, kendilerine yeni bir ana yetiştirelibiler. Yeni kovandaki iplikler temizlenirken, çerçeveler üzeirnde ana memesi görülürse ana arının zayi edilmiş olduğu, görülmez ise ana arı hala yaşıyor demektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN