+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Satılık Arı ve Ana Arı Siparişi Verebilirsiniz....
Ana arı ırklarına göre belirli bölgelerde üretimi yapılan damızlık ve melez ana arıların satışını yapmaktayız. F1 yani melez olarak üretmiş olduğumuz ana arı çeşitleri ise farklı bölge ve illerde yapılmaktadır. Kargodaki kayıplar ve yumurta atmayan ana arılar tarafımızdan karşılanmaktadır. Çerçeve sayısına göre paket arı satışımız vardır.
AYRINTILAR ve SİPARİŞ İÇİN TIKLAYIN...

Langstrot Kovanının Parçaları ve Yapılışı-2

Langstrot Kovanının Parçaları ve Yapılışı-2

E) Kapak
    2 cm kalınlığında ve 7 cm enindeki tahtalardan, içten içe 52-45 cm ebadında bir kasa çerçeve yapınız. bunun bir yüzünü konturplak duralit veya sunta tahta ile kapatınız.
  Tahta üzerine çinko, saç ziftli kağıt, naylon çekebilirsiniz. Örtü tahtalarını koyduğunuz sandığın üzerine kapağıda örtünüz. Kovan hazırdır.

F) Bu Kovanın Çerçeveleri:

1- 47.5 cm boy, 2.5 cm en, 1 cm kalınlıkta, 20 adet.
2- 42 cm boy, 2 cem en,, 1 cm kalınlıkta, 20 adet.
3- 24.1 cm boy, 2 cm en, ve 1 cm kalınlıkta, 40 adet.

çıta yapınız.
         Bu çıtaları şöyle çakıp çerçeveyi hazılayınız. En uzun çitaların iki başından 27 şer buçuk mm çıkıntı bırakınız ve burayı bir kalemle çiziniz. 8 mm lik lamba açınız. Kısa olan çıtaların başını uzun çıtaya çakınız. Çivi uzun çıtanın üsütünden kısa çıtanın başına çakılacaktır. Bir çivi yandan üst çatıya çakılırsa daha sağlam olur.

      Böylece hazırlanan çerçevenin alt tarafına orta uzunluktaki çıtalar çakılacaktır. Çivi, çerçeveni alt tarafındaki, yani orta boydaki çıtalırın başlarına yan tarftaki kısa çıtanın alt taraftaki kısa çıtanın alt tarafından çakılacaktır. Yani, böylece hazırlanın çerçevenin içten içe ölçüsü, 42-22 cm olacaktır. Çerçeve kulağı çıkıntısı ise 17 mm kalacaktır. Çakılmış çerçevenin dıştan dışa ölçüsü ise 25×44 cm dir.
      Çerçeveleride bu tarif gereğince hazırladığımızda langstrot kovanıda tamadır.

      Çerçevenin yan çatılarının üst tarfındaki 7-9 cm lik kısmının eni 36 mm alt tarftaki 20 mm olursa kovana dizilen çerçevelir arasındaki mesafe kendiliğinden ayarlanmış olur.

Uçma Delikli Son Çıta
        Bu kovanın uçma deliği önünde 2.5 cm yükseklik, 2.5 cm en ve 38.5 cm uzunluğunda bir çıta sokar ve bir çıtanın orta kısmının alttında, 1 cm yükseklik ve 20 cm boyda bir yarık açtınız ve bu kovana iki kat boya ile kapağınada saç geçirdinizmi, ömrünüz boyunca kullanacak ve hatta evlatlarınıza miras olarak bırakabilecek bir langstrot kovanı yapılmış demektir.

Hazırlanan Bu Kovanda ve Tüm Fenni Kovanlarda Satandart Ölçüler

   Çerçeve alt çıtası ile dip tahtası arasındaki açıkılık 2.5 cm, çerçevelerinin yan çıtası ile kovan iç yüzeyi arasındaki açıklık 7.5 mm, çerçeve üst çıtası ile örtü tahtası arasındaki açıklığın da 8 mm, iki çerçeve arasındaki aralık 11 mm, bir çerçevenin ortasından yandaki çerçevenin artasına olan mesafeside 36-38 mm’dir.

Bir önceki yazımız olan Neden Arıcılık? başlıklı makalemizde arı, arıcılık ve Bal hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN