+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Satılık Arı ve Ana Arı Siparişi Verebilirsiniz....
Ana arı ırklarına göre belirli bölgelerde üretimi yapılan damızlık ve melez ana arıların satışını yapmaktayız. F1 yani melez olarak üretmiş olduğumuz ana arı çeşitleri ise farklı bölge ve illerde yapılmaktadır. Kargodaki kayıplar ve yumurta atmayan ana arılar tarafımızdan karşılanmaktadır. Çerçeve sayısına göre paket arı satışımız vardır.
AYRINTILAR ve SİPARİŞ İÇİN TIKLAYIN...

Oğul Arısını Koyma

Oğul Arısını Koyma

Fenni Kovana Oğul Arısı Nasıl Konulur?

 

    Çerçevelerine mum takılmış fenni kovanının birinci katı bahçenin münasip bir yerine ve uçma deliği güney doğuya bakacak şekilde konulur, alınan oğul arısı bu kovanının emen uçma deliği önüne serilmiş, bulunan çarşaf üzerine dökülür. İçerideki mum kokusunu alan arılar koyun sürüsü gibi sessiz ve sakin bir şekilde kovana girmeye başlarlar. Bunu seyretme arıcıya büyük bir zevk verir.

Dikkat ederek ana arınınn kovan kapısı önünde yüzleri içeriy döünk olarak kanat çırpıp çırpıpmadıklarına bakınız. Eğer arılar büyle kanat çarpmaya başlarsa ananın girdiğini işaret etmektedir.

    Arılar tamamen kovana girdikten bir kaç saat sonra kovanı açarak arıların işgal etmiş olduğu mumlu çerçeveden gerisini almalı ve arılı çerçeveleri kovanının bir köşesine iterek bölmü tahtasınını koymalıdır.

 

    Oğul yerleştirilecek kovanının tüm çerçeveleri kovan içine doldurulursa, içeriye giren arıların kovan içi yüzeyinde birikmesi önlenmiş olacağı gibi oğul, kesilmiş bir dal üzerindeki ise doğrudan üst çıtalar üzerine bırakılması veya silkilmesi ve mümkün olacağı gibi sarsıntıdan veya dikkatsizlikten çerçevelerin geniş aralıklı kalıp, istenmiyen durumlarda önlemmiş olur.

O akşam arılara yemlikle şurup vermeli oğul konulan kovanın uçma deliğini daraltmalıdır.

  

Kovana Konulan Oğulun Kaçmasını Önlemek

    Bazen kovana konulan oğulları kaçtığı görülür. Bunun sebebi oğul konulacak kovanının uzun zaman çok sıcak yerde beklemiş olmasıdır. Oğulu koyacağımız zaman serin yerdeki bir boş kovanı alarak yine gölgece bir yere koyunuz. Oğulu kovana yerleştirdikten sonra bölme tahtası ile arıların bulunduğu yeri daratmayı ihmal etmeyiniz.

   Oğul arılarının kovanı hiç bir surette ter edip kaçmaması için en mühim şey oğul konulan kovana başka bir kovandan alınmış ve arıarısilkinmiş yavrulu bir petek ilave etmektir.

 Eğer fenni kovanınız yoksa bir çerçeve bulamazsanız sepet kovanının arkasından yavrulu bir gömeç parçası ekisp çıkararak, çercevenin bir köşesine yerleştiriniz veoğul yerleştirilen kovana koyunuz..                                                                                                                                                                                                                                                                                

30 Temmuz 2009

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. merve dedi ki:

    yaa ben bunu mu istedim

BİR YORUM YAZIN