+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Yeni Peteklerin Takılması

Yeni Peteklerin Takılması

Gelişen Arı Ailesine Yeni Peteklerin Verilmesi

İlkbaharda arı ailesi kuvvetlenipte, ilk muayenede bırakılan çerçeveleri tamamen doldurunca, kovana tadrici surette yeni suni veya bir evvelki seneden balı süzülmüş petekler ilave etmek lazımdır.

  Yeni ilave edilecek suni petkelri, arılı çerçevelirin ortasına koymak doğru değildir. Çünkü aile ikiye bölünmüş ve ana arının yumurtalamasına bir hal meydana getirilmiş olur. Bazen böylece ortadan bölümüş arı ailesine ana arının bulunmadığı çerçevelerdeki arılar yetim kaldıklarına hükmederek ana memesi dahi yaparlar.

Kovana yeni çerçeveleri bir veya ikişer kaymalıdır.

En yandaki çerçevede yavru var ise ilave edilerek çerçeve onun önüne, yani bölmü tahtası ile yavrulu çerçevenin ortasına konulur. Yandaki çerçeve yavrulu değilde ballı ise o zaman bu ballı çerçeve çekilir onun yerine ilave edilecek çerçeve asılır.

 

Ballığın İlavesi

Alt katlardaki çerçevelerin tamamı veya bir noksanı dolduğunda ve kuluçkalıktaki çerçevelerin üst tarafında yeni beyaz petekler görüldüğünde kovana ballık yani ikinci kat ilave edilir. Ballıkta bölme tahtası kullanılmaz sandık tamamen petekli çerçevelerle doldurulur.

  Ballık konulurken, alt kattaki örtü tahta veya bezleri alınarak üst kata konur.

Arıları ballıkta çalıştırmak için kovan satandart langstrot ise alt kattan bir iki yavrulu veya ballı çerçeve alınarak üst kata konulur. Üstteki boş çerçevelerde alttan alınanlarının yerine konur. Bu sayede hem arıları yukarıda çlaşmaya mecbur eder ve hemde bala bıraktığımız bu kovanın oğul vermemesine yardımcı olmuş oluruz.

Bala bırakılan kovanlarda mümkün mertebe oğul arzusunu söndürmek şarttır. Yarım ballıklı kovanlarda arıları üst katta çalıştırmak için, ballık çerçevelerine ya aşağıdan bir çerçeveden yavrulu gömeç çıkarılarak takılır. Yahutta bir müddet ballık altta kuluçkalık üstte bırakılsada tam büyük bal toplama zamanında ve kuvvetli kovanlarda bunlara gerek duyulmaz.

Bir önceki yazımız olan Bal Hasadı başlıklı makalemizde arılar, Bal ve bal arıları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN