+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Satılık Arı ve Ana Arı Siparişi Verebilirsiniz....
Ana arı ırklarına göre belirli bölgelerde üretimi yapılan damızlık ve melez ana arıların satışını yapmaktayız. F1 yani melez olarak üretmiş olduğumuz ana arı çeşitleri ise farklı bölge ve illerde yapılmaktadır. Kargodaki kayıplar ve yumurta atmayan ana arılar tarafımızdan karşılanmaktadır. Çerçeve sayısına göre paket arı satışımız vardır.
AYRINTILAR ve SİPARİŞ İÇİN TIKLAYIN...

Poleni Saklama

Poleni Saklama

  Konserve Olarak

   Polen ağırlığının yarısı kadar toz şekerle karıştırılarak bir kavanoza yerleştirilir. Üst yüzeyin küflenmesine mani olamk için, üzerine 3-5 cm kalınlığında şeker tozuyla örtülür. O da ısısından bile iki sene saklanır. Oda ısısında saklanacak polenler depolenmadan evvel 24-48 saat saatlik bir süre, nem almadan buzlukta dondurulsa, içinde bulunması muhtemel her türlü böcek, güve ve bitler ile bunların yumurtalan ve kurtçukları tamamen imha edilmiş olur.

 

Dondurarak

   Bir cam kavanoz veya plastik torba içine konulan taze çiçek tozu, eksi 18 derecedeki bir dondurucudan saklanır. Dondurulmuş polenin besin değeri senelerce korunabilir. Ne varki polen dondurucudan çıkardıktan sonra kısa zamanda kullanılmalı ve asla kurutulmamalıdır.

Vakumlanmış yani havası alınmış torbalarda dondurma suretiyle saklamada beslenme değeri ve süresi daha yüksek ve uzun olur.

 

Sıcak Havada Kurutma

   Sıcak ve havalandırmalı bir balkon, limonluk, serada, düz ve ince gözenekli, yani havayı ve nemi rahatlıkla geçirebilen tül ve çok ince örme tel vb yüzey üzerine 1-2 cm kalınlıkta serilerek zaman zaman karıştırmak suretiyle kurutulur.

Kurutulmuş çiçek tozu taneleri, parmaklar arasında sıkıştırıldığı zaman, birbirine yapışmamalıdır. Bu durumda polen de %5-12 oranında nem kalmış demektir. Kurutulan polenler cam kavanoz, platik torbada teneke kutular içinde saklanmalıdır. Üzeri açık bırakılıp güve kelebeklerinin yumurtlayarak kurtlanmasına veya nemli yerde bırakılarak küflenmesine meydan verilmemeli ve direk güneş ışığından korunmalıdır.

Kurtulmuş polenler, ağzı sıkıca kapatılmış, hava almayan cam veya madene kaplarda %25 den az nem ihtiva eden kuru yerlerde ve 1-2 derece ısıda uzun süre saklanabilir.  

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN