+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Propolis Nedir?

Propolis Nedir?

propolis 1Sarı, kirli kahverengi veya kızılımsı sarı renktedir. Bu madde, ağaçların yaprak tomurcuklarının kenarlarında biriken yapışkan reçinemsi salgıların işçi arılar tarafından toplanması ile oluşturulmaktadır. Balmumu ile propolisin yapısal bakımdan hiçbir bezerliği yoktur. Yazın sıcak günlerde yumuşayıp eriyen propolis, arıcının eline, elbisesine yapıştığı için pek tercih edilmez.

Arıcılar propolisi bazen balmumuna ziyan olmasın diyerek karıştırmaktadırlar. Propolis karıştırılan balmunun kalite değerini düşürmektedir. Ama son zamanlarda propolis hakkında yapılan incelemelerde gördüğümüz kadarıyla bilimsel olarak çok değeri olduğu anlaşılmaktadır. Arılar kovan içinde bulunan boşlukları ve zararlıları kontrol altında tutmak için propolisle sarmaktadır. Ayrıca propolisin, Bel, sırt, boyun, bacak ve eklem ağrılarına iyi geldiği ve yaraları çok hızlı bir şekilde antibiyotik özelliği göstererek iyileştirdiği bilinmektadır.


Bir önceki yazımız olan Arıcılık Nedir ve Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde arıcılık, Arıcılık Bilgileri ve Arıcılık nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN