+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Satılık Arı ve Ana Arı Siparişi Verebilirsiniz....
Ana arı ırklarına göre belirli bölgelerde üretimi yapılan damızlık ve melez ana arıların satışını yapmaktayız. F1 yani melez olarak üretmiş olduğumuz ana arı çeşitleri ise farklı bölge ve illerde yapılmaktadır. Kargodaki kayıplar ve yumurta atmayan ana arılar tarafımızdan karşılanmaktadır. Çerçeve sayısına göre paket arı satışımız vardır.
AYRINTILAR ve SİPARİŞ İÇİN TIKLAYIN...

Sakat Arılar

Sakat Arılar

 Kovan Önünde Görülen Cüce, Bodur, Sakat ve Kanatsız Arılar

    Kovan önünde görülen bu gibi sakat, cüce, kanatsız, zayıf arılar mutlaka varroa zararlısı veya nozema hastalığından ileri gelmez. Kovanlarının önünde bu hali görün bir çok arıcılar varroa müadelesi, nozema tedavisi yatıkları halde bu gibi arılara rastalayınca telaşa kapılırlar tüm gerekenleri yaptığım halde bu nedir diye oraya buraya sorar ve gereksiz ilaçlamaya devam eder.

    Bu hal mutlaka herhangi bir hastalık veya zararlılardan meydana gelmez.

Kovandaki 3 çeşit arıların her birinden tek tük rastlanan bu anarmallilkler, arı salkımıdışında, yeni çerçevelerin alt ve yan kısımlarında yapılmış ve üşümüş ana memelerinden çıkan ana arılarda, kurtcuk devresinde iyi beslenmemiş ve üşümüş işçi ve erkek arılarda görülür.

  

  Sakat, kısa hortumlu, tek kanatlı, tek antenli, noksan bacaklı, kısa ve yıprak kanatlı arılar açık ve kapalı petek hgücrelerinde üşümelerinden, muayeneler veya yer değiştirmelerde veya çerçevelerin silkelenmesinden sarsılmalarından güneşe maruz kalmalarından, susuzluk, çekmelerinden vs. Gibi sebeplerden de ileri gelir.

Unutmayalım ki, yurdumuzda ilkbaharın çok kararsız havalarında bazen gündüz ısı 25-30 dereceye dahi çıktığının gecesinde 5-6 dereceye kadar inebiliyor. Gece üşüyen arılar çerçeveler üzerindeki ki salkımlarını daraltıp birbirlerine yaklaşınca çerçeve yanlarındaki yavrular üşüyorlar. Tabi ki daha doğmadan sakatlanıyorlar toplumuna faydalı olamayacağını anlayan aile onları yuvadan dışarıya atıyorlar.

    Yağışla havalarda gündüz arılar şurup vermek de, kovan önündeki alanda ve uçma tahtasında, dağınık halde ergin ölü arıların görünmesinin en büyük nedenidir.

Bir önceki yazımız olan Balın Sızdırılması başlıklı makalemizde arıcılık, Bal ve bal makinesi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN