+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Satılık Arı ve Ana Arı Siparişi Verebilirsiniz....
Ana arı ırklarına göre belirli bölgelerde üretimi yapılan damızlık ve melez ana arıların satışını yapmaktayız. F1 yani melez olarak üretmiş olduğumuz ana arı çeşitleri ise farklı bölge ve illerde yapılmaktadır. Kargodaki kayıplar ve yumurta atmayan ana arılar tarafımızdan karşılanmaktadır. Çerçeve sayısına göre paket arı satışımız vardır.
AYRINTILAR ve SİPARİŞ İÇİN TIKLAYIN...

Şekerlenmiş Balı Eski Haline Getirmek

Şekerlenmiş Balı Eski Haline Getirmek

şekerlenmiş balBalın şekerlenmesini tamamen önlemek pek olası değildir. Ancak, şekerlemiş balı eski haline getirmek için bir yol vardır, o da balların ısıtılmasıdır. Fakat bu ısıtma çok dikkatli ve ağır bir tempo ile yapılmalıdır. Aksi halde kaynatılan ve birden yüksek sıcaklığa bırakılan ballar bütün aramosını, enzimlerini ve değerini kaybeder. Yüksek sıcaklıkta kısa müddet veya düşük sıcaklıkta uzun müddet tutulan ballar eski akıcı haline kavuşurlar ancak eski orjinal rengine hiçbir zaman dönmezler.

Bir çok küçük arıcının hazırlayıp piyasaya sürdüğü balların düşük kaliteli olmasının başlıca nedeni bu bilinçsizce yapılan kaynatma olayıdır. Şekerleşmeye engel olmak için balların sık sık kaynatılması çok yanlış ve gerni bir metoddur. Isıtma mutlaka gerekiryorsa bunun çok dikkatli yapılması ve ısısının 56 derecenin üzerine çıkmaması için termometre ile sıcaklığın iyi kontrol edilmesi gerekir. Bu sıcaklık derecesinde balı uzun süre tutmak da doğru değildir. Yeniden kaplara konulmak üzere mümkün olduğu kadar balın çabuk sağutulması gerekir.

Doğal olarak şekerlemiş bal, bir çeşit krem gibi olmuştur ve böyle bir balın yenmesinde ayrı bir lezzet vardır. halbuki bir çok kimse bunu bozulmuş zanneder ve yemekten çekinir. Hakikat şudur ki, şekerlenmiş balın yapasında herhangi bir değişme olmamıştır. Fakat kaba kristallerden oluşan şekerlenmiş balı bir çok insan tüketmek istemez.

O yüzden balın içeğinede görede ballaların şekerlenmesi farklılık gösterir. Yonca, üçgül ve akasya gibi ballar diğer yörelerde üretilen ballara göre daha hızlı şekerleşmeye yani kristallize olmaya başlar. O yüzden kaynağını gerçekten hakkıyla bilmeyince bu bal şekerlendi sahte yaptı demeyin ve arıcıyı da zan altında bırakmayın.

Bir önceki yazımız olan Arıcılık Nedir ve Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde arıcılık, Arıcılık Bilgileri ve Arıcılık nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN