+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Satılık Arı ve Ana Arı Siparişi Verebilirsiniz....
Ana arı ırklarına göre belirli bölgelerde üretimi yapılan damızlık ve melez ana arıların satışını yapmaktayız. F1 yani melez olarak üretmiş olduğumuz ana arı çeşitleri ise farklı bölge ve illerde yapılmaktadır. Kargodaki kayıplar ve yumurta atmayan ana arılar tarafımızdan karşılanmaktadır. Çerçeve sayısına göre paket arı satışımız vardır.
AYRINTILAR ve SİPARİŞ İÇİN TIKLAYIN...

Şekerli Bal

Şekerli Bal

Arılara Şeker Vermek Suretiyle Bal Yaptırılabilir mi?

Bu çok hassas bir konu buna değinilmesini istemeyen kesimler var. İstanbul Belediyesi Baş Veterinesi Muzaffer Berkmen’in kitabından alıntıdır:

1-      Arı ile arıcının 18 günlük bir çalışması sonucunda, %67 sakkaroz ihtiva eden bir şeker şurubundan, yalnız %3 sakkaroz ihtiva eden bal elde edilebilmiştir. Tabi ballardaki sakkaroz oranının ortalama %8 olduğu nara alınırsa, %3 sakkaroz ihtiva eden balın birçok bakımlardan değeri anaşılabilir. Yani invert şekeri nisbeti % sıfır olan çay şekirinden %73 nisbetinde invert şeker ihtiva eden yani üzüm ve meyve şekeri ihtiva eden bal elde edilebilmiştir.

2-      Hatta bununlada yatinilmeyerek, kimya noktasından arıları şekerle besleme neticesielde edilenbal ile çiçek balının arasında kimyevi bakımdan ya hiç veyahit pek az kabili takdir fark olduğu yabancı yazara atfen ilave edilmiş ve %3 sakkoraz ihtiva eden balı elde etmek için 2 defa şekerden elde edilen balın süzülüp tekrar arılara verildiği belirtilmiştir.

3-      Yine çiçeklerin salgıladığı nektarin, şekerli sudan başka bir şey olmadığı, yalnız çiçeğin türüne göre renk, rayiha ve eser miktarda sair maddeler ihtiva ettiği, bal oluşumunun, bu bal özünün yalnız suyunun uçurulması ile değil, arıların kursağında dönüşüme uğradığı da belirtilmektedir. Ayrıcı arılar arasında alıp verme ve petek gözünde dinlenip olgunlaşmada da fikir birliği olduğundan arılara şurubu uzaktan veya kovanda dolambaçlı yollardan vererek, şurubun arı kursağında fazlaça kalmasının gerektiği belirtilmektedir.

4-      Çiçeklerden derlenmiş ballar derlendiği çiçeğin türüne göre birkaç saat ile birkaç sene içerisinde mutlak şekerlenirler. Şekerlenmeyen ballar bitki salgıları ile böcek ifrazatlarıdır. Çam balında olduğu gibi.

5-      Bilhassa Türkiye’de şekerlenmiş ballara hileli nazarı ile bakılır. Satışı ve sürümü çok zordur. Şerkeden arılara yaptırılan balda  şekerlenmez. İçerisine ilave edilen limon asidi sayesinde. Bu arıcılıkta arıcıların en büyük sorunudur.

6-      Arı şekerden aldığı kaloriyi, yaradılışı ve sevke tabiisi icabı bal yapmaktan ziyade bal polen ve propoli derlemek ve çiçekleri ziyaret etmek için sarfeder çok yüksek bir oranda. Bundan çok korkulmamalı ve hususlar iyica araştırılarak bir sonuça varılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Bal Hasadı başlıklı makalemizde arılar, Bal ve bal arıları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

 1. mustafa dedi ki:

  şeker şerbetinden düşük sakkaraoz içeren bal yapımıyla ilgili yaptığınız alıntı beni çok üzdü. gerçek arıcı yaptığı işten şeref duyabilmelidir. gıda kodeksinden neden bahsedilmiyor. yazıklar olsun.. arcıı olduğumdan dolayı utanıyorum artık.. böyle birşeyi tartışmak bile yersiz. bu zihniyetteki insanların ürettiği ballarda kimbilir daha ne sorunlar vardır. insektisit ve diğer bir yığın zehir kalıntılsı da normal karşılanıyordur.. ona da bir kılıf buluruz herhalde..!!!!

 2. admin dedi ki:

  merhaba mustafa bey, şekerli bal ile ilgili yazımız kendimize ait bir yazıdır. Herhangi bir alıntı değildir. Muhakkak yaptığımız işten büyük bir zevk alıyoruz. Gıda kodeksinden bahsedilse ne oluyor ki. Gıda kodeksindende burada bulunanlar yazıyor. Arıcıların mesleğini hakkını idrak edemeyen beyinler için yazılması gerekenlerinde yazılması gerekiyor. Aklınıza takılan herhangi bir problem varsa bunları açıksa herkes paylaşabilirsiniz. Üstü kapalı olarak bir şey anlatmaya çalışmısınız.
  Gıda Kodeksi:
  Bu Tebliğ 16/11/1997 tarihli ve 23172 mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği” ne göre hazırlanmıştır.
  Kısaltmalar
  Madde 4 — Bu Tebliğde adı geçen;
  HMF: hidroksimetilfurfuralı ifade eder.
  Tanımlar
  Madde 5 — Bu Tebliğde geçen;
  a) Bal: Bitki nektarlarının, bitkilerin canlı kısımlarının salgılarının veya bitkilerin canlı kısımları üzerinde yaşayan bitki emici böceklerin salgılarının bal arısı Apis mellifera tarafından toplandıktan sonra kendine özgü maddelerle birleştirerek değişikliğe uğrattığı, su içeriğini düşürdüğü ve petekte depolayarak olgunlaştırdığı doğal ürünü,
  b) Kaynağına göre;
  -Çiçek veya nektar balı: Bitki nektarından elde edilen balı,
  -Salgı balı: Bitkilerin canlı kısımlarının salgılarından veya bitkilerin canlı kısımları üzerinde yaşayan bitki emici böceklerin -Hemiptera- salgılarından elde edilen balı,
  c) Üretim ve/veya pazara sunuluş şekline göre;
  -Petekli bal: Kuluçka amaçlı kullanılmamış olan saf balmumundan hazırlanmış temel peteklerin veya arılar tarafından yapılmış peteklerin gözlerinde depolanmış ve tamamı veya büyük bölümü sırlanmış olarak satışa sunulan balı,
  -Süzme bal: Sırları alınan yavrusuz peteklerden santrifuj yolu ile elde edilen balı,
  -Petekli süzme bal: Süzme bal içerisinde petekli bal parçaları ile hazırlanmış balı,
  -Sızma bal: Süzme bal elde edilirken alınan sırlardan ve balı alınmış peteklerden sızdırılarak toplanan balı,
  -Pres balı: Yavrusuz peteklerin doğrudan veya 45°C’yi aşmamak üzere ısıtılarak preslenmesi ile elde edilen balı,
  -Filtre edilmiş bal: Yabancı organik ve/veya inorganik maddelerin filtrasyon yolu ile uzaklaştırılması sırasında polen içeriği önemli ölçüde azalmış balı,
  d) Fırıncılık balı: Kendine özgü doğal koku ve tada sahip olmayan veya fermantasyona başlamış veya fermente olmuş veya yüksek sıcaklıkta işlem görmüş, endüstriyel amaçlı kullanıma uygun veya diğer gıda maddelerinin üretiminde bileşen olarak kullanmaya uygun balı,
  e) Çerçeve: Arıların doğrudan petek yaptığı veya içine temel peteklerin yerleştirildiği malzemeyi,
  ifade eder.
  Ürün özellikleri
  Madde 6 — Bu Tebliğ kapsamında piyasaya sunulan veya insan tüketimi amacıyla herhangi bir gıda maddesinde bileşen olarak kullanılan bala ait özellikler aşağıda verilmiştir.
  a) Bala gıda katkı maddeleri de dahil olmak üzere dışarıdan hiçbir madde katılamaz. Bal doğal bileşiminde bulunmayan organik ve/veya inorganik maddelerden ari olmalıdır. Fırıncılık balı dışında bal; bala ait olmayan yabancı tat ve kokuda, fermantasyonu başlamış, asitliği yapay olarak değiştirilmiş veya içerdiği doğal enzimleri parçalayacak ya da önemli düzeyde inaktive edecek şekilde ısıtılmış olmamalıdır.
  Filtre edilmiş bal ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla yabancı organik veya inorganik maddelerin ayrılması sırasında kaçınılmaz olan kayıplar dışında balda (n) polen veya diğer bala özgü bileşenler uzaklaştırılamaz.
  b) Balda;
  – İnsan sağlığını tehdit eden hiçbir patojen mikroorganizma, parazit ve/veya parazit yumurtası bulunamaz,
  – Clostridium botulinum bulunamaz,
  – Türk Gıda Kodeksi Şeker Tebliğinde yer alan şekerleri içeremez.
  c) Balın tadı ve aroması, balın kaynağına ve üretildiği bitkinin türüne bağlı olarak değişmekle birlikte, bal kendine özgü koku ve tada sahip olmalıdır.
  d) Balın rengi su beyazından koyu amber renge kadar değişebilir. Salgı balının rengi pfund skalaya göre en az 60 olmalıdır.
  e) Temel petekte balmumunun doğal yapısında bulunmayan, parafin, serezin, iç yağı, reçine, oksalik asit gibi organik maddeler ile ağartıcı maddeler gibi inorganik maddeler bulunamaz.
  f) Etiketinde orijin aldığı çiçek, bitki, bölge veya coğrafya belirtilen ballara filtre bal ilave edilemez.
  g) Petekli ballarda, peteğin en az %80’i sırlanmış olması gerekmektedir.
  h) Etiketinde botanik orijini belirtilen ballarda bu özellikleri polen analizi ile belirlenir.
  ı) Ballara ait diğer özellikler Ek’te yer almaktadır.
  Katkı maddeleri
  Madde 7 — Bala hiç bir katkı maddesi katılamaz.
  Bulaşanlar
  Madde 8 — Bu Tebliğ Kapsamında yer alan ürünlerde bulaşanların miktarı Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği’nin Bulaşanlar bölümüne uygun olmalıdır.
  Pestisit kalıntıları
  Madde 9 — Bu Tebliğ kapsamında yer alan ürünlerde bulunabilecek pestisit kalıntı miktarları Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği’nin Pestisit Kalıntıları bölümüne uygun olmalıdır. Bu kurallara ek olarak balda maksimum pestisit kalıntı limiti en fazla 0.01 mg/kg olmalıdır.
  Veteriner ilaçları tolerans düzeyleri
  Madde 10 — Bu Tebliğ kapsamında yer alan ürünlerde bulunabilecek veteriner ilaçları kalıntı miktarları Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği’nin Veteriner İlaçları Tolerans Düzeyleri bölümüne uygun olmalıdır.
  Hijyen
  Madde 11 — Bu Tebliğ kapsamında yer alan ürünler Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği’nin Gıda Hijyeni bölümünde yer alan genel kurallara uygun olarak üretilmeli ve “Türk Gıda Kodeksi Mikrobiyolojik Kriterler Tebliği” ne uygun olmalıdır.
  İşyeri özellikleri
  Madde 12 — Bu Tebliğ kapsamında yer alan ürünleri üreten işyerleri Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği’nin Gıda Maddeleri Üreten İşyerlerinin Taşıması Gereken Özellikler bölümünde yer alan genel kurallara uygun olmalıdır.
  Ambalajlama, etiketleme ve işaretleme
  Madde 13 — Bu Tebliğ kapsamında yer alan ürünler ürk Gıda Kodeksi Yönetmeliği’nin Ambalajlama ve Etiketleme-İşaretleme bölümünde yer alan genel kurallara uygun olarak ambalajlanmalı, etiketlenmeli ve işaretlenmelidir. Bu genel kurallara ek olan kurallar aşağıda verilmiştir:
  a) Çerçeveli balda net miktara “çerçeve ağırlığı” dahil değildir. Çerçevelere arıcıların işletme tescil numaraları yazılmalıdır.
  b) Etikette balın orijini; salgı balı veya çiçek balı olduğu, bal ifadesinin yanında aynı punto ile belirtilecektir.
  c) Etikette balın hasat yılı; üretim tarihi olarak, balın ambalajlandığı tarih; dolum tarihi olarak ifade edilecektir.
  d) Bu Tebliğ kapsamındaki ürünler 5 inci maddenin (b), (c) ve (d) bentlerinde tanımlanan şekilde satışa sunulur. Ancak filtre edilmiş bal, petekli bal, petekli süzme bal ve fırıncılık balı haricindeki diğer ballar sadece “bal” ifadesi ile satışa sunulabilir.
  e) Filtre edilmiş ballar ve fırıncılık balları hariç olmak üzere, balın kaynağı belirli bir çiçek veya bitki ise ve bal bu bitki veya çiçeğe ait duyusal, fiziksel, kimyasal ve mikroskopik özellikleri belirgin şekilde taşıyorsa, ürün ismi “ayçiçeği balı, ıhlamur balı” gibi orijin aldığı çiçek veya bitkinin adı ile desteklenebilir.
  f) Filtre edilmiş ballar ve fırıncılık balları hariç olmak üzere, bala üretildiği bölgenin florasına ait özelikleri belirgin şekilde taşıdığı sürece o bölgenin bölgesel, coğrafi veya topografik adı ürün ismi ile birlikte kullanılabilir.
  g) Fırıncılık ballarının etiketinde “sadece pişirme amaçlı” ifadesi ürün ismine yakın ve kolayca görülebilir bir şekilde yer almalıdır.
  h) Fırıncılık ballarının bileşen olarak kullanıldığı bileşik bir gıda maddesinde “bal” ifadesi “fırıncılık balı” yerine bileşik gıda maddesinin isminde kullanılabilir. Ancak, ürünün bileşenler listesinde “fırıncılık balı” olarak yer almalıdır.
  ı) Filtre balların bu özelliği ve bu ballarda polen miktarının büyük ölçüde alındığı etikette belirtilecektir.
  Taşıma ve depolama
  Madde 14 — Bu Tebliğ kapsamındaki ürünlerin taşınması ve depolanması, Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği’nin Gıdaların Taşınması ve Depolanması bölümünde yer alan kurallar ile 16/5/1986 tarih ve 19109 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 3285 sayılı Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Kanunu ve 15/3/1989 tarih ve 1989 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Kanunu Yönetmeliği’ ne uygun olmalıdır.
  Numune alma ve analiz yöntemleri
  Madde 15 — Bu Tebliğ kapsamında yer alan ürünlerden Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği’nin Numune Alma ve Analiz Metodları bölümünde belirtilen kurallara uygun olarak numune alınmalı ve uluslararası kabul görmüş analiz metodları uygulanmalıdır.
  Avrupa Birliği’ne uyum
  Madde 16 — Bu Tebliğ, 2001/110 EC sayılı “Bal” ile ilgili Komisyon Direktifi ve 2005/396/EC sayılı “Hayvansal ve bitkisel orijinli gıda ve yemlerde maksimum pestisit limitleri” ile ilgili Konsey Tüzüğü dikkate alınarak Avrupa Birliği’ne uyum çerçevesinde hazırlanmıştır.
  Tescil ve denetim
  Madde 17 — Bu Tebliğ kapsamında yer alan ürünleri üreten ve satan işyerleri; tescil ve izin, ithalat işlemleri, kontrol ve denetim sırasında bu Tebliğ hükümlerine uymak zorundadır. Bu hükümlere uymayan işyerleri hakkında 5/6/2004 tarihli ve 25483 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 5179 sayılı Gıdaların Üretimi, Tüketimi ve Denetlenmesine Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanun hükümlerine göre yasal işlem yapılır.
  Denetim
  Madde 18 — Bu Tebliğde yer alan hükümlerin uygulanması ile ilgili denetim 5/6/2004 tarihli ve 25483 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 5179 sayılı Gıdaların Üretimi, Tüketimi ve Denetlenmesine Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanun’a göre Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından yerine getirilir.
  Yürürlükten kaldırılan mevzuat
  Madde 19 — Bu Tebliğ ile; 22/10/2000 tarihli ve 24208 sayılı Resmî Gazete’ de yayımlanan, “Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği” (Tebliğ No: 2000/39) yürürlükten kaldırılmıştır.
  Geçici Madde 1 — Halen faaliyet gösteren ve bu Tebliğ kapsamındaki ürünleri üreten ve satan işyerleri bu Tebliğ’ in yayımı tarihinden itibaren 3 ay içinde bu Tebliğ hükümlerine uymak zorundadır.
  Geçici Madde 2 — Bu Tebliğin 6 ncı maddesinin (h) bendinde yer alan hükmün uygulanması Tebliğ’ in yayımı tarihinden itibaren 2 yıl içerisinde başlayacaktır.
  Yürürlük
  Madde 20 — Bu Tebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
  Yürütme
  Madde 21 — Bu Tebliğ hükümlerini Tarım ve Köyişleri Bakanı yürütür.

BİR YORUM YAZIN