+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Sezon Sonu Arı Ürünleri

Sezon Sonu Arı Ürünleri

Geçen yıl itibari ile toplamış olduğumuz yanı 2010 yılında hasad ettiğimiz ürünlerimiz bitmek üzere. Bununla ilgili ve genel şöyle piyasa durumu ile ilgili bir değerlendirme yapmak istiyorum.

Ürünler tamamen kendi üretimimiz olduğu için ve ürünlerimizi genel itibari ile gerçek bal tüketicilerine ulaştırmaya çalışıyoruz. Söylemek istediğimiz kilosu 10 Liraya olan balların oluşturmuş olduğu gibi bir piyasada satış yapmıyoruz. Öyle bir piyasada satış yapmak hem bizim gibi bir üreticiye büyük hakaret ve emeğe büyük bir saygısızlık bunu hiçbir emek sahibi kabul etmez. Bu şekilde ürün alan müşterilerimize ulaşamıyoruz ve onlarda bizlere ulaşmak gibi çaba sarf etmiyorlar çünkü piyasa onların ihtiyacını karşılıyor.

Amaç bal yemekse bal var her yerde!  Artık her şeyin para ile ölçüldüğü ve yediğimiz şeylerin hiçbir değeri kalmamış. Hele bir de bu ürün bal gibi bir gıda maddesi ise daha çok insanı düşündürmeye yöneltiyor. Çünkü bal öncelik olarak, vitamin amaçlı yenilmelidir. Bal yemek için bal yememeliyiz. Eğer balın faydalarını araştırırsak ne kadar önemli bir ürün olduğunu anlayıp ona göre ürün tercihini yapacağız. Piyasada olan 10 ila 20 lira arasında bir baldan ne hayır gelebilir siz söyleyin. Bu şekilde ürünleri piyasaya sürüp insanların sağlığı ile oynayanlara Allah vicdan versin diyoruz. Yiyeceğim ve alacağımız ürünlerin gerçek ürünler olduğuna lütfen dikkat edelim. Bizden bal alın diye yazmıyorum ama söz konusu bal olunca lütfen gerçek üreticilerden bal almaya çalışın. “Bal da marka yoktur, balı gerçek üretici üretir” bunuda unutmayın. Bal hassas bir konu ve bunuda ihmal edenler bir hayli günümüzde artmaya başladı.O yüzden daha çok yazmak isteyeceğimiz konular olabilir onlarıda sizin yorumlarınıza bırakmak istiyorum. Çünkü yazdıklarımız bazı kesimleri rahatsız edebilir.

Bizim bu geçen yıl itibari ile arılarımızdan almış olduğumuz karakovan balı, petek balı ve süzme ballarımızdan karakovan balı bitmiştir. Şuan elimizde çok sınırlı olarak petek balı ve süzme balımız vardır. Süzme balımızda çok azdır, ama bir kaç müşterimizin ihtiyacını karşılayabilirsek ne mutlu bize.

Lüften Karakovan balı siparişini verirken dikkat edelim. Şuan elimizde karakovan balı kalmadığı için önümüzdeki sezon için,  Allah verirde ne kadar çıkartabilirsek yollamaya çalışacağız. Vermiş olduğunuz karakovan balı siparişlerinizi gelecek sezon için değerlendiriyoruz. Yalnız petek balı ve süzme balı siparişlerinizi belli bir süreliğine alabiliriz.

2010 YILI KARAKOVAN BALIMIZ BİTMİŞTİR…. 2011 SİPARİŞİ VEREBİLİRSİNİZ…

ŞU AN NORMAL PETEK BALIMIZ ve SÜZME BALIMIZ VARDIR….

Ürünlerimiz kendi üretimiz olduğu için belirli bir ihtiyaçı karşılayabilmekteyiz.

Karakovan Balı İle Petek Bal Arasındaki Fark: Normal arıların bal yapması için, bildiğimiz peteğin içinde bal mumu koyarız bu balmu A4 kağıdı büyüklüğünde bir balmumudur. Karakovan Balı, üretimi yaparken bunun arasına bu balmumu koymayız. Balı yerken herhangi bir ağızda kalma olayı olmaz.

Ama normal bir petek balı yerken ağzınızda bal mumu kalma durumu vardır. Çünkü yukarıda belirttiğimiz A4 kağıdı şeklindeki bal mumu koyarız arı bu balmumunun iki tarafına balı yapar. Şöyle bir şey var, iki bal arasında vitamin olarak hiçbir fark yoktur. Çünkü petek balını yapan arıda, karakovan balını yapan arıda aynı meraya gidip aynı çiçekten nektar almaktadır. Balın arasındaki balmumunu yemeyebilirsiz ve yemezseniz karakovan balının yerini tutmuş olur. Bu ayrıntıyı dikkate alırsanız ne yediğimizin farkına varmış oluruz. Şu an elimizde petek balı vardır.

Bir önceki yazımız olan Dadant Kovanlarının Yapılışı başlıklı makalemizde çerçeve, çerçeve ölçüsü ve dadant hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN