+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Sinop Karakovan Balı

Sinop Karakovan Balı

karakovan balıKarakovan balı, Sinop yaylalarının doğal bitki örtüsünde olan ıhlamur, dut, üçgül, ada çayı, böğürtlen ve deve dikeni gibi çiçek özlerinin, oyulmuş ağaç kütüğünün içinde hiçbir yapay mum kullanılmadan toplanmasıyla oluşturulan doğal bir  baldır. Normal fenni kovanlar aracılığı ile de yapılan ve çerçeveye kasnak şeklinde yapılarak da ve buna bal mumu takılmadan yapılan bal da karakovan balı olarak adlandırabiliriz.  Aroması ve yoğunluğu nedeniyle son derece kaliteli bir baldır. Ülkemizin yüksek bölgelerinde olması hem çiçek çeşidi bakımında zenginliğini gösterir hem de karakovan balının yüksek yerde olması doğallığı nedeni ile kalitesini artırmaktadır.

Standartları imal edilecek olan ağaç gövdesinin boyutuna göre değişir. Kütüğünü boyu ve genişliğine göre veya arının içinde yapmış olduğu şekline göre içinden petekleri alabiliriz.  Kovan yapılacak olan kütüğün içi oyularak, güzelce düzeltildikten sonra arka ve on taraflarına yine aynı ağaçtan kapaklar takılır. Ön kapak sabit olup 7-8 adet arının rahat girebileceği şekilde delikler açılır. Arka kısmın kapağı ise açılabilir bir şekilde monte edilir. Çünkü arıların bakımı ve bal sağımını bu şekilde yapabiliriz. Karakovan balı yapılan yöremizde hava şartlarında çok etkilenmektedir. Çünkü arıların tamamen doğal ortamda yapıldığı için arıya fazla bir bakım yapılamadığından arı ne verirse onu alabilirsiniz. Eğer şartla kötü gider o arı kovanı kışın da sönmeye mahkum olabilir. Bazı bölgelerde ayılardan karakovanları korumak için arı dostlarımız kovanları ağaçlara çıkarıp oralarda korumaktadırlar.

Karakovan balı olarak adlandırılan bu bal %100 doğaldır. Özellikle iyileştirici ve antiseptik (mikroplara karşı koruması) olmasıyla bilinmektedir. Ayrıca yanık tedavisinde, ülser, boğaz ve göz enfeksiyonlarında çok etkili bir üründür. Bu şekilde ürettiğimiz ürünleri arılardan alabilmek için; Karakovandan bal alınabilmesi için kovana tütsü vermek gereklidir. Bu tütsü tamamen doğal olup talaş, yada mısır koçanının yakılmasıyla oluşur. Kovana verilen bu tütsü arılara ve bala herhangi bir zarar vermez. Sadece rahat bal almak için arının dışarıya çıkmasını sağlar. Karakovan imal edilirken , iç kısmının tam ortasına kovanı ikiye ayıran bir tahta çıta yerleştirilir. Bal sağımı yapılırken arka kapak açılıp sadece ortadaki çıtaya gelene kadar bal alınır. Çıtaya geldikten sonra kalan ballar bütün bir kış boyu arıların yemesi için bırakılmaktadır.

Bu yıl hava şartları biraz Sinop yöresinde kötü gittiği için her seneki gibi arılarımızda yeterli bal alamadık. Ama fenni kovanlara koyduğumuz kasnak kovanlar aracılığı ile yeterli seviyede bal aldığımızı söyleyebiliriz. Bunlarla ilgili resimler ve videolarımızı çektik. Karakovan balının gerçekten değerini bilen birisi için hiçbir zaman kahvaltısından eksik etmeyeceği bir ürün haline gelecektir. Çünkü balın ne kadar faydalı bir ürün olduğunu önceki yazılarımızdan bunu onlarca kez dile getirdik. Amaç sadece bal satmak ve bu işten kazanç sağlamak olmamalı insanları hakiki bir bal ile tanıştırmalıyız. Asya Bal Arıcılık olarak ilk etapta kesinlikle kazanç değildir. Bal alacak olacak müşterilerimizin memnuniyeti ve baldan almış olduğu faydasının sonucunu görmek bizim için en büyük kazançtır.

[nggallery id=17]

Bir önceki yazımız olan Arıların Yaz Bakımı başlıklı makalemizde arı ailesinin yaz bakımı, arı bakımı ve arı kolonisi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

  1. adsız dedi ki:

    çok faydalı bir yazı sonuna kadar okuyun

BİR YORUM YAZIN