+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Satılık Arı ve Ana Arı Siparişi Verebilirsiniz....
Ana arı ırklarına göre belirli bölgelerde üretimi yapılan damızlık ve melez ana arıların satışını yapmaktayız. F1 yani melez olarak üretmiş olduğumuz ana arı çeşitleri ise farklı bölge ve illerde yapılmaktadır. Kargodaki kayıplar ve yumurta atmayan ana arılar tarafımızdan karşılanmaktadır. Çerçeve sayısına göre paket arı satışımız vardır.
AYRINTILAR ve SİPARİŞ İÇİN TIKLAYIN...

Strafor Arı Kovanı

Strafor Arı Kovanı

Türkiye bal üretiminde Çin’den sonra ikinci sıradayız. Ülkemizdeki bal verimi batı ülkelerine göre düşük olmasının sebebi, yeni teknik ve yöntemlerinin kullanılmamasından kaynaklanmaktadır. İşte burada en önemli faktör bal verimi artırmak için strafor arı kovanı devreye giriyor. Bal verimi yüzde kırk artıran bu kovanlar bir çok faydası bulunmaktadır. Ülkemizde de giderek strafor kovan kullanımı artmaktadır.

Ağaç kovanlarda bazı bölgelerde rutubet olması ve ana arının geç yumurtlamasından dolayı arının gelişimi geç olacağı için sağlıklı bir kovan durumu olmayacaktır. Ama strafor arı kovanı ile birlikte kışın aşırı soğuklardan koruyarak ve yazında aşırı yaz sıcaklıklarından korunması sağlamaktadır. Bu şekilde arıların sıcak havalarda aşırı su kaybını önleyerek, kışında aşırı bal tüketimini önlemiş olur ve ilkbahara daha güçlü koloni ve besini yeterli arı kovanları ile çıkma şansını buluruz.

Strafor arı kovalarında bal verimi %40 arttığı gibi aynı zamanda yavru durumu da %70 gibi artmaktadır. Ahşap kovanlara göre strafor kovanlar daha hafif ve hijyenik olması tercih sebebi olmaktadır. Hijyenik bir ortamda bulunan arılar hastalıklara karşı dirençli olur ve arı hastalıklarından da bu şekilde korunmuş olunur. Ve strafor malzemesi hijyenik olmasından dolayı günümüzde bir çok sektörde saklama kabı olarak da kullanılmatadır. Saklama kabı olarak kullanılmasında dolayı uzun süre saklanan gıdalara herhangi bir şekilde zarar gelmemektedir.

Ne varki günümüzde arıcılarımızı yeni arıcılık tekniklerine ayak uydurmak zor olduğu için hala eski geleneksel arıcılık yöntemine devam edilmektedir. Çünkü arıcılarımız elinde eski kovanlarının olması ve strafor kovanda maliyetli olmasından dolayı hemen ayak uyduramamaktadır. Strafor kovanları denemek istiyorsanız eskiyen kovanlarınızın yerine strafor arı kovanları alarak yenileme sürecine girebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Arıcılık Nedir ve Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde arıcılık, Arıcılık Bilgileri ve Arıcılık nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN