+90 533 208 22 57

Sosyal Medyada Biz}

Satılık Arı ve Ana Arı Siparişi Verebilirsiniz....
Ana arı ırklarına göre belirli bölgelerde üretimi yapılan damızlık ve melez ana arıların satışını yapmaktayız. F1 yani melez olarak üretmiş olduğumuz ana arı çeşitleri ise farklı bölge ve illerde yapılmaktadır. Kargodaki kayıplar ve yumurta atmayan ana arılar tarafımızdan karşılanmaktadır. Çerçeve sayısına göre paket arı satışımız vardır.
AYRINTILAR ve SİPARİŞ İÇİN TIKLAYIN...

Tüketiciye Ucuz Bal Satılıyor!

Tüketiciye Ucuz Bal Satılıyor!

Son zamanlarda televizyon kanallarında yine bal reklamları çıkmaya başladı. Bu tür reklamlar tamamen tüketiciyi yanıltmaya yönelik yapılmaktadır. Çünkü 5 kg balı sadece 110 liraya satıyorlar bunu nasıl oluyorda satılıyor? Balın kilosunu kaçtan alıyorlar ki bu fiyata satabiliyorlar. Biraz iyi düşündükten sonra ne kadar sahte olduğu ortaya çıkacaktır bununla ilgili arıcılar birliği başkanımız Bahri Yılmaz konuyu şu şekilde özetliyor:

”Televizyonlarda, reklamlarda ucuz bal satışı yapanlara itibar edilmemeli. Bu tür şeyler tüketiciyi mağdur ediyor. Doğrudan satış yapan bu firmaların sattığı ürüne bal demek doğru değil. Birlik olarak yaptığımız analizlerde sonucu olumsuz çıkan firmaları bakanlığa bildirdik. Denetim gibi bir görevimiz yok ama bal dışı ürünlerle ekmeğimizin paylaşılmamasının mücadelesini veriyoruz. Üretici olarak hak ve hukukumuzu arıyoruz. Tüketiciler güvendiği, bilenen markalardan ürün almalı. Doğrudan satış yapan bu firmalar, sattıkları ürün bal olmadığı için bu fiyata bile çok büyük paralar kazanıyor. Raf parası vergi ödemiyorlar. Tüketicilerimiz, reklamla eve teslim satış yapanlara tüketici itibar etmesin. Market raflarında satılan ürünün muhatabını bulmak kolay. Doğrudan satış yapan firmalarda sorumlusu aranınca bulunmuyor.”

“ÜRETİCİDEN BAL ALMADAN BAL SATIYORLAR”
Hatay Arıcılar Birliği Başkanı Mehmet Ekici ise ucuz bal reklamı yapan bazı firmaların üreticiden bal almadan satış yaptığını savundu.

Firmaların Türkiye’nin değişik yerlerinden bal aldıklarını söylediklerini ifade eden Ekici, ”Bu tür satışlar ilk başladığında organik bal, çiçek bal, kovan balı denilerek 1 kilosu 100 liraydı. Sonra bir bir artırdılar. Reklamlarda ‘270 liralık ürün sadece 110 lira’ diyorlar. Kandırmaca değilse 270 liralık ürünü bu fiyata nasıl satıyorlar. Yanında 70 liralık polen veriyorlarsa balın kilosu kargo ücreti düşüldüğünde 5 liraya geliyor. Tüketicinin kilosu 5 TL’ye satılan balı sorgulaması lazım. Vatandaşlar bal yerine glikoz alıyorlar” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan Arıcılık Nedir ve Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde arıcılık, Arıcılık Bilgileri ve Arıcılık nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Karniyol Ana Arı

27 Kasım 2012

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN