+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Satılık Arı ve Ana Arı Siparişi Verebilirsiniz....
Ana arı ırklarına göre belirli bölgelerde üretimi yapılan damızlık ve melez ana arıların satışını yapmaktayız. F1 yani melez olarak üretmiş olduğumuz ana arı çeşitleri ise farklı bölge ve illerde yapılmaktadır. Kargodaki kayıplar ve yumurta atmayan ana arılar tarafımızdan karşılanmaktadır. Çerçeve sayısına göre paket arı satışımız vardır.
AYRINTILAR ve SİPARİŞ İÇİN TIKLAYIN...

Varroa İle Mücadele

Varroa İle Mücadele

Varroa Mücadelesi Neden Önemli

Tarım danışmanlarının öncülüğünde yapılan bu çalışmalar arıcılık için güzel bir gelişme olarak kaydedildi.

Danışmaların gözetiminde olan bu çalışma, Aydın İli Arı Yetiştiricileri Birliği, 2013 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı’ndan aldığı yetki belgesiyle; tarımsal yayım ve danışmanlık faaliyetlerine devam ediyor. 2 mühendis ve 1 arıcılık teknikeriyle örnek proje başlatan birlik, en önemli arı zararlısı ”Varroa” ile mücadele başlattı.

Peki, Varroa Mücadelesi Neden Önemli

Bir çok arıcının en büyük belası diyebiliriz. Arıların lenf sıvıları ile beslenen bu parazit, yavru arı gözlerine girerek burada çoğalıyor. Mücadele edilmediği takdirde yavruların kanatsız, bacaksız ve sakat çıkmasına neden oluyor. Başka kovan ve kolonilere de kolay bulaşan Varroa paraziti, arı varlığı ve bal veriminde büyük kayıplara neden olabiliyor.

Ekim ayında başlatılan projenin arıcılar tarafından ilgi gördüğünü aktaran Tarım Danışmanı İbrahim Altıntaş, tüm kolonilerde mücadele çalışmalarının devam edeceğini söyledi. Danışmanlık hizmeti alan arıcı Metin Yılmaz da arıcıların bu danışmanlık hizmetlerinden ve desteklerinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Yürütülen bu çalışma ve yöntemin Türkiye’de ilk olduğuna vurgu yapan Birlik Başkanı Ayhan Özdemir de projede başarıya ulaşıldığını kaydetti. Özdemir, “Bu çalışma sadece danışmanlık yaptığımız arıcılarımızla sınırlı kalmayıp tüm birlik üyelerimize de uygulanacak” diyerek cümlelerine son verdi. Arıcılarımız için güzel bir çalışma olmuş inşallah ilerleyen günlerde bunların daha iyisi yapılarak yenileri de eklenecektir. Varroa mücadelesi neden önemli çalışmaları hakkında çekimi yapılan aşağıdaki videoyu mutlaka izleyiniz.

Bir önceki yazımız olan Arıcılık Nedir ve Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde arıcılık, Arıcılık Bilgileri ve Arıcılık nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN