+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Satılık Arı ve Ana Arı Siparişi Verebilirsiniz....
Ana arı ırklarına göre belirli bölgelerde üretimi yapılan damızlık ve melez ana arıların satışını yapmaktayız. F1 yani melez olarak üretmiş olduğumuz ana arı çeşitleri ise farklı bölge ve illerde yapılmaktadır. Kargodaki kayıplar ve yumurta atmayan ana arılar tarafımızdan karşılanmaktadır. Çerçeve sayısına göre paket arı satışımız vardır.
AYRINTILAR ve SİPARİŞ İÇİN TIKLAYIN...

Varroa

Varroa

   Arıların larva pupa ve erginleri üzerinde yaşayan vehızla çoğalan tehlikeli bir parazit olan varroa, kolonilerin hızla zayıflasını, yüzde yüze ulaşan ölümler sonucunda da çok büyük ekonomik kayıplara sebep olur. 

   Kahverengi veya kahverengi siyah renkte, sırt kısmı hafif bombeli, sert kitinden yapılmıştır. 1-1.2 mm uzunlugunda 1.3- 1.6 mm genişliğindedir. Balık puluna benzer bir kabuktur. Altıparçalı dört çift ayağı vardır. Ağızları delici ve emici miçimde gelişmiştir. Üzerinde ileriye doğru uzanmış birkaç çengelli küçük iğne şekilndeki çıkıntılarla arıya, larva ve pupalara sıkıca tutunurlar. Erkekleri dişiden küçüktür. Dikkatler bakıldığında arı üzerinde görülebilir.

Bal arıısı kolonilerinde varroa nın üremesi ilkbaharda yavru yetiştirmeyele birlikte başlar ve sanbalarda son genç işçi arıları çkııncaya kadar sürer.

 

   Başlangıçta kolonilerdkei parazit sayısı azdır. Sıcaklık ve larvalara verilen yavru gdasının artaması ve erkek arı gözlerinin gözürnemisyel birlikte, varroanın üremesi de o nisbette hazılanır.

Varroa arıdan arıya kolayca geçebilir. İki arının teması neticesinde hızla tutunarak, arının karın kısmına geçmeye çalışır. Daha az görünebilir, yerleri seçerler. Genellikle birinci ve ikinci karın halkalarınının bir yanına veya her iki yanına yerleşirler. Çok seyrek olarak göğüs segmentleri arasına veya göğü ve karın arısandaki eklemlere göğüsle baş arasına yerleşirler. Arılar üzeirnede 5-8 varroa bulunur. Arıların kanlarıyla beslenen parazitler , arıları büyük ızdırap ve sıkıntı verirler. Arılar güçsüz düşerler. Uzun bir can çekişmeden sonra ölürler.

   Ölümler kovan dışındada olurlar. Ölen arıların sırt ve karın kısımları, küçük bir mercekle bakılınca, parazitler hemen görülür.

Varroa ile mücadele ileçla olur. Kullanılan ilaçların etkinliği %70-90 arasında değişmektedir. Esas etkisi koloni içerisindeki sayısının azalmada olur. Bu zararlı ile savaş için gerekli ilaçların tanımı ve kullanımı metodları, Tarım bakanlığının ruhsatını içerisindeki ilaçlarda vardır. Ruhsatsız ilaçlar ana arıyı kısırlaştırdığı ve arıların ölmesine sebep olduğu gibi, ballarda da toksin etkisi gösterir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN