+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Satılık Arı ve Ana Arı Siparişi Verebilirsiniz....
Ana arı ırklarına göre belirli bölgelerde üretimi yapılan damızlık ve melez ana arıların satışını yapmaktayız. F1 yani melez olarak üretmiş olduğumuz ana arı çeşitleri ise farklı bölge ve illerde yapılmaktadır. Kargodaki kayıplar ve yumurta atmayan ana arılar tarafımızdan karşılanmaktadır. Çerçeve sayısına göre paket arı satışımız vardır.
AYRINTILAR ve SİPARİŞ İÇİN TIKLAYIN...

Yaşlı Ananın Değiştirilmesi

Yaşlı Ananın Değiştirilmesi

Yaşlı Anaların Değiştirilmesi

2 yaşını geçen ana arı artık aza yumurtluyordu ve yumurtaları tuhumsuz olduğundan erkek arılar çıkıyordu dolayısıylada arı ailesi zayıflıyordu.

İşte bu yaşlı anaları değiştirmek için şöyle hareket edilir:

1-    Yaşlı ana kovandan alınarak iki parmak arasında ezmek suretiyle öldürülür ve kovanın içine atılır. Böylece yetim kalan kovana ana varsa ertesi gün verilir.

2-    Elde yedek ana arı yok fakat başka kovanlarda oğul hazırlığı olupta ana memesini havi bir çerçeve var ise yetim kovana böyle bir çerçeve vererek anaya kavuşması temin edilir.

Ana memeli çerçeve  kovanınıza uymuyor veya başkasından alıyorsunuda çerçeve bilen vermiyorsa, ana memesini, keskin bir bıçakla hiç zedelemeden genişçe petek parçası ile keserek bir pamuk içinde üşütmeden getirin. Yetim kovanınıda orta kısımda bulunan bir çerçeye diş kürdanı ile veya U şeklinde bir tel vaya teneke parçası ile bu memeyi oraya raptedin.

3-    Elde ne ana arı ve nede ana memesi yoksa anasını gençleştirmek için yetim bıraktığımız kmovana hiç bir şey vermeyiniz. 24-36 saatlik sürfelerdende kendilerine ana yaparlar. Fakat 15 günde ana çıkaçak, 4 gün sonra çiftleşecek, 5 gün sonra yumurtlamaya başlayacak ki 25 gün kovan yeni yavrularla takviyesiz kalacak demektir.  Şayet anayı siz öldürmedinizde kovanyetim kadı ve kendine ana yapamadı ve kovan içindede 1-2 günlük kurtçuk bulunmadı ise:

4-    Bu takdirde de başka bir kovandan yunurtalı, sürfeli yani kurtlu bir çerçeve alınarak yetim kovana koymak suretiylede ana yaptırılabilir. Böyle ana gençleştiirmek, vermek icap ettiği tadir de, arılara yemleme konusunda anlatıldığı gibi şerbet vermeyi ihmal etmemeliyiz.

Şurasını hatırlatalım ki, bakımlı ve kuvvetli kovanlar hiç bir müdahele lüzum göstermeden yaşlı analarını ölüdrüp yeni ve genç ana yaparlar . Hatta bazen yaşlı anayı öldürmeden ikici genç anayı çıkarıyor ve ana kız beraberce bir kaç gün kaldıktan sonra yaşlı anayı öldürüyorlar.

 

Ana Verilen Kovana Ne Yapılmalı?

Ana verilen kovana yem vermek ananın kabulünü ve kutudan çarılmasını çabuklaştırır. Kovana na verdikten sonra bir kaç gün kovanı açmamalıdır. 5-10 gün sonra açtığımızda yeni ananın petek gözlerindeki yumurtasını görebiliriz Ana verilen kovanlarda kesinlikle ana memesi bulunmamalıdır. Varsa iyice hesnii bozmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Balın Sızdırılması başlıklı makalemizde arıcılık, Bal ve bal makinesi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM

 1. ertuğrul dedi ki:

  bazı eksiklikler var.
  Bir defa yaşlı ana sadece oğul dönemimde değiştirilmez usta bir arıcı kış hariç her dönem yaşlı analı kovanının ana arısını yumurta atar ana ile gençleştirebilir. oğul döneminde gerekli ana memesi iptalleri yada tüm larvalı yumurtalı veyahut yavrulu çerçevelerin diğer bir kovana aktarılıp ana arınında iptal edilmesinin ardından belirli süre sonunda ve eski kokuyu bastıran nötr kokular kullanarak yeni anayı kabullendirip hem oğul direncini kırarken hemde anayı gençleştirebilir.bunun için normal oğul döneminden bir ay önceden hazır genç ana yumurta atar ve yavru durmu gayet iyi olduğu tesbit edilmiş olmalıdır. sonra erkek yumurtlama oranı fazla olan ana, yani dölsüz ana ile değiştirmek istemiyorsak tabii…

 2. Farsixan Aslanov dedi ki:

  Ertogrul bey sizin deyerli meslehetinixi oxudum.
  Men 2 yildir ariciliqlameshul oluram 20 kovanim var .Gurcistanda yaSayiram isterdim dedyerli meslehetlerinizde menimemailme genderesiniz,
  Hermetle Fersixan

 3. Şaban KOÇ dedi ki:

  TEŞEKÜREDERİMVERDİGİNİZ AYDINLATICI BİLGİ İÇİN.

BİR YORUM YAZIN